Uzun Saçtan Bit Nasıl Temizlenir ?

Sürekli saçlarınız mı kaşınıyor, saçınızda bit olduğundan mı şüpheleniyorsunuz veya şüpheleriniz gerçek mi ? Saçınızdaki bitten kurtulmanın yollarını bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

Bitten kurtulmanın pratik yolları

  1. Gaz yağı başa güzelce sürülüp, Yarım saat bekledikten sonra natürel bir sabun ile yıkanır. Birkaç gün tekrarlanmalıdır.
  2. Zeytinyağı saçlara güzelce uygulanır. Saçlar güzelce sarılarak sabaha kadar bekletilir. Sabah olunca beyaz sirke ile durulanarak saçlar şampuanla yıkanır.
  3. ½ litre zeytinyağı – 20 damla çay ağacı yağı – 10 damla biberiye özü – 10 damla lavanta yağı – 10 damla limon esansı karıştırılır. İyice karıştırdıktan sonra saça uygulanır ve saç kapatılır. 1 – 2 saat beklettikten sonra. Bol su ve şampuanla yıkanır.
  4. Traş köpüğünü saçınıza, başınızı örtecek şekilde sürün. Yarım saat bekleyin. Traş köpüğü saçınızdaki bütün bit ve yumurtalarını öldürür.

sactaki bitlerden kurtulmak

Bu işlemleri uyguladığınızda bitleri öldürmüş olmakla beraber, yumurtaları kalmaması için birkaç defa tekrarlamak gerekir. Saç kurutma makinesi ile sıcak hava uygulamak bitleri temizlemenizde fayda sağlar. Bütün bunlarla beraber çamaşırlarınızı, taraklarınızı, temizlemelisiniz.

– Saçı normal şekilde yıkayın; sonrasında ise, saçın durulama suyuna bol miktarda sirke ilave ederek saçı sirke ile durulayın. Bitlerden kurtulmanın bitkisel yolları arasında yer alan bu yöntemi iki gün sonra tekrar denemeniz gerekmektedir.

– Saçı zeytinyağı ile iyice karıştırın, ve sonrasında sararak iki saat beklemesini sağlayın. Bunun sonrasında saçı, sık dişli bir tarak ile tarayarak yıkayın. Aynı işlemi, dört; ya da beş gün sonra yeniden tekrarlamanız gerekmektedir.

– Saçları hindistancevizi yağı ile karıştırmak, ve iki saat bu şekilde beklettikten sonra yıkamaktır. Aynı işlemi, bir hafta sonunda tekrarlamanız önerilmektedir.

– Bir sprey şişesi edinin, sonrasında bu şişenin içerisine biraz su koyup, üzerini de 15 ya da 20 damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Bu karışımı her gün saçlarınıza püskürtmek, bitlerden korunma yolları arasında yer almaktadır.

– Kulak arkalarına uygulanan çam terebentin, bitlerden korunma yolları arasında size oldukça yardımcı olacaktır; her gün uygulamanız gerekmektedir.

Yorum Yok

Konuya yorum yapabilirsiniz.